تبلیغات
آفتاب روانسر
آفتاب روانسر
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
سایت ها

روانسر خبر

بازتاب روانسر

استان پنجم

دانستنیها

ایسنا

ایرنا

کرمانشاه تی وی

حزب توسعه

ئه کرم حسین زاده

لینکستان کرمانشاه

مشاهیر کرد

فرهنگ

کتابخانه هورامان

آفتاب جوانرود

خرید شارژ

 شارژ اتوماتیک


پایگاه خبری تحلیلی جوانرود هه وال، شاید نبود پیشینه آپارتمان نشینی در شهرستان مشکل فرهنگ آپارتمان نشینی را کمی پیچیده تر نموده و لزوم کار در زمینه فرهنگسازی در این زمینه را با سختیها ی بیشتری همراه سازد.

با وجود مسائل مختلف از این دست و فرهنگ بومی شهرستان آشنایی شهروندان با فرهنگ آپارتمان نشینی بسیار حائز اهمیت است.

ازدیاد جمعیت، کمبود زمین برای احداث خانه‌های تک واحدی و ویلایی، نبود کار و پیشه در شهرهای کوچک، نبود توان مالی قشر متوسط روبه پایین جامعه برای خرید خانه‌های تک واحدی و به اصلاح ویلایی از عواملی به شمار می‌روند که بر توسعه آپارتمان نشینی تاثیر مستقیم ‌گذاشته‌اند. به همین دلیل رشد جمعیت شهری و گذر زمان در چند دهه گذشته عاملی بود تا تغییرات بنیادی و اساسی در نحوه و شکل زندگی مردم به وجود آید؛ تغییراتی که‌گاه از سر شوق و اشتیاق بود. این تغییرات به مرور زمان در شرایطی وارد جامعه ما شده‌اند که در طول این سال‌ها فرهنگ زندگی مردم نیز تغییرات اساسی داشته است.

 

آپارتمان معایب زیادی هم  دارد که در اینجا به موارد محدودی از آن اشاره می کنیم. آپارتمان برای خانواده های بچه دار ایده آل نیست زیرا والدین برای عدم ایجاد مزاحمت برای سایر همسایه ها از بازی بچه ها در درون واحدهای مسکونی جلوگیری می کنند. این محدودیت کودکان را از حرکات طبیعی مورد نیازشان محروم می کند که در نتیجه سبب بوجود آمدن رفتارهای غیر اجتماعی گوشه گیری و تماشای بیش ازحدتلویزیون در آنها خواهد شد. همچنین والدین ممکن است مانع بازی کودکان در حیاط شوند زیرا نظارت بر آنها ممکن نیست زیرا پنجره تمام خانه ها مشرف به حیاط نمی باشد. سایه این آپارتمانها بر روی ساختمانهای اطراف افتاده لذا ساکنان این ساختمانها از دریافت تابش خورشید محروم می گردند. فرم فیزیکی این محیطهای مسکونی نقش اساسی در ارتکاب جرم بازی می کنند. به علت عدم نظارت بر فضاهای عمومی در ورودی ساختمان برروی هر کسی باز بوده و در نهایت ساکنان نسبت به جرم و خشونت های اجتماعی آسیب پذیر هستند.

  

مشکلات زندگی آپارتمانی در کشورما از زمانی آغاز شده که خانواده‌ها همچنان پیرو زندگی سنتی خود در خانه‌های حیاط دار بودند؛ به گونه‌ای که صحبت کردن با صدای بلند، رفت و آمد در هر زمان از شبانه روز، بلندی صدای تلویزیون، رادیو و ضبط صوت تا آن میزان که تمایل و دوست دارند و بسیاری از نمونه‌های دیگر، با این تفکر که چهار دیواری اختیاری است همچنان بر آن شیوه زندگی سنتی پا فشاری می‌کردند، بدون آنکه توجه به حقوق همسایه دیوار به دیوار یا همسایه طبقه پایین یا بالایی خود داشته باشند.

 

مردم ما اگر چه ازخانه‌های حیاط دار به آپارتمان‌های چند طبقه کوچ کرده، اما نمی‌توانند درخانه‌های خود آرام بگیرند. آن‌ها یا از مزاحمت همسایگان در عذاب هستند یا موجب مزاحمت همسایگان دیگر می‌شوند. به گونه‌ای که معتقدند پول‌اش را داده‌اند و هرگونه که بخواهند، می‌توانند زندگی کنند و شاید هم به این دلیل است که از سکوت در آپارتمان ناراضی به نظر می‌رسند اما در دنیای امروز با افزایش روبه رشد جمعیت، تنها راه کنار آمدن با این موضوع، داشتن فرهنگ و قوانین آپارتمان نشینی است یا اینکه از شهر خارج و در شهرک‌های اطراف ساکن شوند. در واقع سکونت در مجتمع‌های مسکونی و زندگی تنگاتنگ با دیگر شهروندان و بسیاری دلایل دیگر از عواملی به شمار می‌روند که بر توسعه آپارتمان نشینی در شرایط کنونی در جوامع شهری ما تاثیر مستقیم می‌گذارند.

                                                         برای ادامه خبر به ادامه مطلب بروید

سکونت در مجتمع‌های مسکونی و زندگی تنگاتنگ با دیگر شهروندان به هر یک از این دلایل، ادبیات و فرهنگ خاصی می‌طلبد که نبود آشنایی و رعایت آن‌ها موجب بروز کدورت‌ها و اختلاف‌های فراوان بین ساکنین می‌گردد. یکی از دلایل بروز این اختلاف‌ها، ناآشنایی برخی از ساکنین با حقوق و تکالیفشان است. به عنوان مثال ساکنین مجتمع‌ها و آپارتمان‌ها در جهت رعایت حسن همجواری، باید بعضی باید‌ها و نباید‌ها را مورد توجه قرار دهند و به آن‌ها عمل نمایند. هر چند برخی از این باید‌ها و نباید‌ها در قانون پیش بینی نشده ولی رعایت آن‌ها توسط آپارتمان نشین‌ها موجب می‌گردد که از بروز اختلاف‌ها و تنش‌های گوناگون جلوگیری شود. در حقیقت مردم ما اگرچه از خانه‌های حیاط‌دار به آپارتمانهای چند طبقه کوچ کردند اما نتوانستند خود را با فرهنگ جدیدی از زندگی در آن تطبیق دهند، نکته‌ای که در سریال «تهران پلاک یک» نیز به وضوح می‌تواند دید و حس کرد.

 

تفکری غلطی که این روز‌ها در جوامع شهری ما باب شده این است که در آن برخی‌ها معتقدند چون پول خرید، رهن و یا اجاره ملک را داده‌اند می‌توانند هرگونه که بخواهند زندگی کنند. غافل از اینکه فرهنگ امکان مناسبی برای آپارتمان نشینی است. اما این فرهنگ به دلیل مختلف نادیده گرفته می‌شود. به عنوان مثال در یک آپارتمان مسکنونی که ۱۰ خانواده درآن با فرهنگ‌های مختلف زندگی می‌کنند، چرا باید ساعت ۱۲ شب ییکی از همسایه‌ها جاروبرقی روشن کند وخواب را از بقیه ساکنین مجتمع بگیرد.

 

فرهنگ، جزء لاینفک هر زندگی آپارتمان نشینی بوده و نادیده گرفتن این بخش مهم در زندگی آپارتمانی به وجود آورنده بخش بزرگی از مشکلات اجتماعی و معضلات روانی در این محدوده است.

رسیدن به یک فرهنگ واحد در هر مجموعه آپارتمانی در حالی است که هر خانواده ساکن درهر واحد مسکونی فرهنگ آپارتمانی خاص خودش را دارد و همسو وهمراه کردن همه فرهنگ ها با یکدیگر در یک فرهنگ در عرصه عمل کاری غیر ممکن به حساب می آید.

با این حال وارد شدن و زندگی کردن در مجتمع های آپارتمانی دو اصل بدیهی است : با توجه به محدودیت های زندگی آپارتمان نشینی نخست باید رعایت حقوق دیگران مهم شمرده شود و دیگر آن که در انتظار رعایت حقوق و قوانین از جانب دیگران نباشید.

 

 

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، مشکلات آپارتمان نشینی و اختلاف میان همسایگان در نتیجه نادیده گرفتن این دو نکته اساسی است که بوجود می آید. به گونه ای که آنها در یک جمع بندی ساده معتقدند توافق نداشتن ساکنان در نحوه استفاده از مشاع ها، وجود سلیقه های گوناگون، فرهنگ ها و اختلاف محسوس اجتماعی میان ساکنان، نبودن ضوابط و مقررات مدرن برای طراحی، ساخت و بهره برداری از مجتمع ها، بی توجهی ساکنان به حقوق همسایگان و الزام نداشتن آنها به جبران خسارت های احتمالی تنها بخشی از این مشکلات بوده یا باعث ایجاد مشکلات است.زندگی شهری در حصار خانه های قوطی کبریتی گرفتار شده است. فرهنگ آپارتمان نشینی به معنای توجه به آداب، قواعد و الزام های زندگی در محیط جمعی یعنی آپارتمان نشینی معنا و مفهوم پیدا می کند و دوری از آن باعث بالا رفتن مشکلات اجتماعی می شود.

 

از مشکلات اجتماعی مشکلاتی است که خود را در اعتراض ها و شکایت های گوناگون در کلانتری ها و دادسرها نشان می دهد.

آنچه در شکایت و دادرسی براساس آنچه حق قانونی به حساب می آید تنها یک روی سکه است و روی دیگر را باید در کاسته شدن از ارزش همسایه و همسایه داری جست وجو کرد.

همسایه ای که در فرهنگ کهن، احادیث و آموزه های دینی ما برای آن سفارش های بی شماری شده است.

یکی از مزایای ارتباط و دوستی با همسایه ایجاد امنیت و آرامش برای مسلمانان در یک شهر توسط خود مردم است. در روایات داریم که 40 خانه پهلویی، 40 خانه عقبی و 40 خانه جلویی به عنوان همسایه محسوب می شوند. چنانچه از حضرت رسول(ص) روایت داریم که فرمودند اگر ستم نبود می گفتم همسایه از همسایه ارث می برد.

ارتباط با همسایه و حقوقی که همسایه بر همسایه دارد را می توان در چارچوب مسایل اخلاقی حل و فصل کرد.

 

1- بی تفاوتی افراد  در محیط های  زندگی جمعی  سبب می شود  که به مرور  قوانین و مقررات و نظم و انضباط  در آپارتمان از میان رفته و لذا بهترین  محیط برای  زندگی  آن دسته از افرادی  می شود  که به دنبال محیط های  در هم  ریخته هستند  نظیر معتادان ، سارقان و افراد  دارای مشکلات اخلاقی ، زیرا این افراد  با خیال  راحت  و بدون  مزاحمت  می  توانند  در این مکانها زندگی کنند  و  شرایط را برای  دیگر خانواده ها  ، عذاب آور و نا ایمن نمایند و بر عکس  در مجتمع عای  مسکونی  که  قوانین  و نظم  و انضباط  و نظارت جمعی  شدید  حاکم   است  این گونه افراد  به هیچ وجه  ساکن نشده  و از این مکان ها  به  شدت  دوری می جویند  چون  می  دانند  در آینده با مشکلات  مهم  روبه رو می شوند .

2-آپارتمان هایی که فاقد مقررات و قوانین بوده  و ظاهری  نازیبا دارند  سبب می  شود  که افراد با فرهنگ  و منضبط با  اولین نگاه  از  ساکن  شدن  در این گونه آپارتمان ها  خود داری  نموده  و لذا چنین مکان هایی مستعد  آن دسته از افرادی  می  شود  که زیر بار  هیچ گونه نظم و انضباطی نمی  روند که در نهایت چنین آپارتمان هایی    تبدیل به مکان های بسیار  آزار دهنده ای برای زندگی   می شوند.

3-وقتی  مهمانان  به یک مجتمع  مسکونی مراجعه می کنند که  بسیار تمیز و منظم بوده و دارای قوانین و مقررات مکتوب می  باشد ، تحت تاثیر  قرار گرفته و سعی می کنند که خود را با شرایط آنجا مطابقت دهند و برعکس  وقتی  در محیط های  درهم ریخته و کثیف  وارد می  شوند  علاوه بر نگاه تحقیر آمیز به ساکنین ، تقیدی به رعایت  نظم و انضباط و مقررات از خود نشان  نمی دهند  و لذا این موضوع خود به یک  مشکل مهم  برای  ساکنین تبدیل می شود که گهگاه منجر به نزاع و درگیری  با مهمانان می شود که در نهایت رابطه ساکنین را بهم ریخته و سبب دشمنی و عداوت و کینه جویی در بین آنان می  شود .

4-عدم مشارکت  ساکنین آپارتمان ها  و فرار از مسوولیت ها اگر چه در کوتاه مدت  به سود افراد خواهد بود ، زیرا از زیر بار مسوولیت ها  فرار می  کنند ، اما در دراز مدت  عواقب ناخواسته ای  را در برخواهد داشت ، زیرا  زمینه  ساز نفرت  میان افراد  شده  و افرادی که صادقانه  زحمت می  کشند ، به علت  فرصت طلبی عده ای دیگر ، مسوولیت ها را رها می کنند  و از طرفی  به مرور زمان  افراد منضبط و منظم  از این گونه آپارتمان ها  فرار خواهند کرد  و تنها عده ای  بی  مسوولیت  در کنار هم زندگی خواهند  کرد  که در این  شرایط  صاحبنظران  بیان می کنند  چنین  محیطی به مکانی آزار دهنده و مصیبت بارتبدیل  خواهد  شد که برای  همیشه  آرامش از آنجا فرار خواهد کرد.

5- یک نکته مهم که باید  بخاطر سپرده  شود ، تاثیر گذاری  محیط های پاکیزه و تمیز و با مقررات بر رشد شخصیتی کودکان و نوجوانان  است ، در محیط های  نازیبا  و پرتنش  ، کودکان و نوجوانان  علاوه بر بدبین شدن نسبت  به جامعه ، یاد می گیرند  چگونه از مسوولیت ها  فرار کنند  و لذا  شخصیت آنها به گونه ای  تربیت  می شود که هیچ گاه در زندگی  و محیط های  شغلی  به موفقیت های  قابل توجه  دست نمی یابند و در کارهای  گروهی  شکست می خورند.


[ شنبه 4 آبان 1392 ] [ 09:08 ب.ظ ] [ آفتاب روانسر ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره سایت

این وب سایت بدون وابستگی به هیچ حزب و جناح خاصی با هدف خبر رسانی سریع و شفاف در خصوص مسائل سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی شهر روانسر راه انداری شده است و در عین اولیت دادن به مسایل شهرستان به مسایل استانی و ملی نیز خواهد پرداخت.

نحوه تماس:
آدرس: MSJ_322@YAHOO.COM
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
Online User

سراب روانسر

http://up.toca.ir/images/o1wuytx9h9wkkewyvoz.gif